Mother-of-16 Jeni Bonell offers a look at her half-weekly grocery store for her large family

Supermum-of-16 Jeni Bonell has given a glimpse of what it really is like to do a semi-weekly supermarket to feed her growing family.

Mother and her husband Ray have 16 children from four to 29 years old, including Jesse, Brooke, Claire, Natalie, Karl, Samuel, Cameron, Sabrina, Tim, Brandon, Eve, Nate, Rachel, Eric, Damian and Katelyn .

And while their five oldest children no longer live at home, the parents of Toowoomba in Queensland still have 11 children under their roof.

On YouTube, the 49-year-old mother took her supermarket to visit her store, which included 24 liters of milk, four dozens of eggs and 54 beef patties.

With two shopping carts filled to the brim, she bought 151 groceries for $ 520.55 for a family of 13 – an average of $ 40.04 per person per week.

Scroll down for video

Supermum-of-16 Jeni Bonell has given an insight into what it is like to do her shopping for her growing family

Supermum-of-16 Jeni Bonell has given an insight into what it is like to do her shopping for her growing family

Jeni and husband Ray have 16 children - from 4 to 29 - including Jesse, Brooke, Claire, Natalie, Karl, Samuel, Cameron, Sabrina, Tim, Brandon, Eve, Nate, Rachel, Eric, Damian and Katelyn

Jeni and husband Ray have 16 children - from 4 to 29 - including Jesse, Brooke, Claire, Natalie, Karl, Samuel, Cameron, Sabrina, Tim, Brandon, Eve, Nate, Rachel, Eric, Damian and Katelyn

Jeni and husband Ray have 16 children – from 4 to 29 – including Jesse, Brooke, Claire, Natalie, Karl, Samuel, Cameron, Sabrina, Tim, Brandon, Eve, Nate, Rachel, Eric, Damian and Katelyn

What's in the Bonells shopping carts?

  • 6 kg of potatoes
  • 2 kg of apples
  • 1 kg of tomatoes
  • 2.69 kg of bananas
  • 750 g zuchinnis
  • 1 kg of corn on the cob
  • 2 kg of frozen beans
  • 2 kg of dried pasta
  • 8 bottles of 3L milk
  • 54 hamburger roast steaks
  • 4 dozens of eggs
  • 2 loaves of bread
  • 2 bottles of tomato sauce of 500 ml
  • 2 bottles of 500 ml BBQ sauce
  • 7 boxes of cereal
  • 12 packets of chocolate cookies
  • 6 cans of 1 kg Milo
  • 4 packs of 12 toilet paper

While her husband Ray worked full-time, Jeni decided to go shopping with her daughter, Natalie, who lives with her partner.

For savings on fresh produce, the frugal mother said that she usually buys the strangely shaped fruits and vegetables.

& # 39; If you want to save a little money, you can & # 39; Buy The Odd Bunch, so they're all a bit different, but much cheaper, & # 39; she said.

Jeni picks up four dozen eggs as she revealed: & # 39;[It’ll last us] two meals. At least two dozens for a meal if we only make bacon and eggs. & # 39;

Before breakfast, Jeni said she usually gets a variety of cereals, including Weet-Bix, homebrand cornflakes and rice pops, Uncle Tobys, fruit rings for her children.

& # 39; We keep quite a few cereals for the kids, so I'm just going to buy anything, anything the kids eat, & # 39; she said.

The loving mother visited her supermarket to do her weekly store, which included 24 liters of milk, four dozens of eggs and 54 beef patties.

The loving mother visited her supermarket to do her weekly store, which included 24 liters of milk, four dozens of eggs and 54 beef patties.

The loving mother visited her supermarket to do her weekly store, which included 24 liters of milk, four dozens of eggs and 54 beef patties.

In her shopping cart she contained six large cans of 1 kilo Milo for her growing children to drink

In her shopping cart she contained six large cans of 1 kilo Milo for her growing children to drink

In her shopping cart she contained six large cans of 1 kilo Milo for her growing children to drink

Jeni had to buy a second shopping cart so that she could add eight bottles of 3 liters of milk

Jeni had to buy a second shopping cart so that she could add eight bottles of 3 liters of milk

Jeni had to buy a second shopping cart so that she could add eight bottles of 3 liters of milk

With two shopping carts filled to the brim, she bought 151 groceries for $ 520.55 for a family of 13 - an average of $ 40.04 per person per week

With two shopping carts filled to the brim, she bought 151 groceries for $ 520.55 for a family of 13 - an average of $ 40.04 per person per week

With two shopping carts filled to the brim, she bought 151 groceries for $ 520.55 for a family of 13 – an average of $ 40.04 per person per week

Jeni said she is always looking for & # 39; specials & # 39; and & # 39; clearance & # 39; items.

During her big store, the mother also adds six cans of the 1 kg Milo to her trolley.

& # 39; That's how Mama's trolley is packed. We only got four passages for groceries and then Mom sent me to another shopping cart because she is full, & Natalie said.

Jeni then continues to place eight bottles of 3L milk into the new empty trolley.

& # 39; 24 liters, worth half a week & # 39 ;, she said.

As the couple makes their way through the aisles, Natalie films her mother saying: & she pushes and pulls on the trolley while she is shopping. & # 39;

During her store, the mother of the 16 was seen by pushing and pulling two trolleys at the same time

During her store, the mother of the 16 was seen by pushing and pulling two trolleys at the same time

During her store, the mother of the 16 was seen by pushing and pulling two trolleys at the same time

Jeni revealed that four dozen eggs would give her growing family of 13 meals alone

Jeni revealed that four dozen eggs would give her growing family of 13 meals alone

Jeni revealed that four dozen eggs would give her growing family of 13 meals alone

In the meat aisle, she picked up six packs of 9 hamburger steaks for her hungry children

In the meat aisle, she picked up six packs of 9 hamburger steaks for her hungry children

In the meat aisle, she picked up six packs of 9 hamburger steaks for her hungry children

Her daughter Natalie spent $ 91.72 feeding a couple, while her mother looked out for $ 520.55 for her 13-year-old family.

& # 39; If you think about it, for 13 people, it's not really that much more expensive. If you average that per person, I probably spent more per person than you, & her daughter Natalie said.

& # 39; It says on Mom's bill, she had a saving of $ 95. She saved what I spent. It is very interesting. She's worth two huge trolleys, I thought it was going to be a $ 800 store, but just looking at the sale and seeing what was going on saved her for $ 100 in groceries. With mine I only saved $ 14 because I never look for sales or homebrand items. & # 39;

Jeni said she was impressed by the outcome of her grocery store – but she still has to run to the supermarket later in the week to refill her fridge.

For savings on fresh produce, the frugal mother said that she usually buys the strangely shaped fruits and vegetables

For savings on fresh produce, the frugal mother said that she usually buys the strangely shaped fruits and vegetables

For savings on fresh produce, the frugal mother said that she usually buys the strangely shaped fruits and vegetables

Jeni said she was impressed with the outcome of her supermarket - but she still has to run to the supermarket later in the week to fill her fridge.

Jeni said she was impressed with the outcome of her supermarket - but she still has to run to the supermarket later in the week to fill her fridge.

Jeni said she was impressed with the outcome of her supermarket – but she still has to run to the supermarket later in the week to fill her fridge.

& # 39; I'm quite satisfied with that, [I’ll need to] do a small meat store every week and of course we should buy more milk and maybe a supplement to fruit and vegetables, & she said.

& # 39; I tend to shop backwards. I tend to make my own store at home and then we work out our meals.

& # 39; And now we have the job of getting it home, unpacking it, taking everything in, unpacking it again. It's a big job, really. & # 39;

Last September, Jeni revealed that the family spent $ 875.85 on a & # 39; stock up & # 39; store to fill up their freezer.

The grocery store included eight packages of 22 sausages, eight packages of chicken breast, pork chops, three kilos of minced meat, chicken nuggets, frankfurts, sliced ​​ham and frozen vegetables.