Two mothers have revealed how easy it is to have parties just by shopping at Kmart

These two mothers from New South Wales organized parties for a variety of young girls and bought everything, mainly from Kmart, to save money.

Trying to throw a good but affordable party for your children can be a challenge.

But two mothers in New South Wales have revealed how easy it is to organize parties for a variety of young girls and use Kmart items to save money.

They have shown how people can make budget purchases work for them, since their parties differ in price.

One mother held a party that cost her $ 1,200, while the other woman made three parties, each less than $ 200.

These two mothers from New South Wales organized parties for a variety of young girls and bought everything, mainly from Kmart, to save money.

These two mothers from New South Wales organized parties for a variety of young girls and bought everything, mainly from Kmart, to save money.

Camping party: $ 1,200

A mother of three from Lake Macquarie, New South Wales, said she had a great time planning a slumber party for her 10-year-old son's birthday.

Enthusiastic party planner Kirsty Robertson, 42, said she spent $ 1,200 to entertain and feed 11 guests.

"I wanted to do something a little special and different, so I started looking at Pinterest for inspiration," he told FEMAIL.

& # 39; Anyone who knows me well, will tell you that I do not do things in halves and that our grand party plan began! & # 39;

A mother of three from Lake Macquarie, New South Wales, said she had a great time planning a slumber party for her 10-year-old son's birthday.

A mother of three from Lake Macquarie, New South Wales, said she had a great time planning a slumber party for her 10-year-old son's birthday.

A mother of three from Lake Macquarie, New South Wales, said she had a great time planning a slumber party for her 10-year-old son's birthday.

Enthusiastic party planner Kirsty Robertson, 42, said she spent $ 1,200 to entertain and feed 11 guests.

Enthusiastic party planner Kirsty Robertson, 42, said she spent $ 1,200 to entertain and feed 11 guests.

Enthusiastic party planner Kirsty Robertson, 42, said she spent $ 1,200 to entertain and feed 11 guests.

Mrs. Robertson began planning the event six months before the special day and would buy pieces and pieces when she saw them.

He explained that he helped them financially to buy things in the months prior to the day.

"I would say that, I suppose, I would have spent just under $ 1,000, but if you add the food, it would be close to $ 1,200," explained the mother.

"I had plans to sell the kit to recover some of that money, but I'm considering hiring it so that other girls can enjoy a slumber party as much as my daughter."

"I wanted to do something a little special and different, so I started looking at Pinterest for inspiration," he told FEMAIL.

"I would say that, I suppose, I would have spent just under $ 1,000, but if you add the food, it would be close to $ 1,200," explained the mother.

The cost is broken down

– 6 teepee tents – $ 150

– 6 air beds – $ 108

– 6 sheets and fitted blankets – $ 150

– 6 wooden breakfast tables – $ 90

– 6 baskets and mini blackboards – $ 52

– Photography and background decorations – $ 35

– Beverage dispenser and 12 cups – $ 28

– 10 lights – $ 12

– 2 x first of the cake – $ 8

– Decorations – $ 50

– 4 x star chain lights set – $ 39

– Feather Boas – $ 5 each

– Glitter hats and bow ties – $ 2 each

– A variety of food – $ 300

– Goodie handbag items – $ 58

– Birthday cake – $ 75

Total = $ 1,200

Ms. Robertson said that most of the items she bought belonged to Kmart so she could buy a variety of items at an affordable price.

She started with the purchase of six tipi tents for $ 150, six air beds for $ 108 and six tight sheets and fluffy blankets for $ 150.

She placed baskets and mini blackboards that cost $ 42 on wooden breakfast tables ($ 90) to fill with treats, such as nail polish and a pop-up for guests to take home instead of their polo bag common.

One source of entertainment was a photo booth with accessories, which returned Ms. Robertson $ 20.

The beverage dispenser and 12 glass cups cost $ 28.

"For the couple of items I could not buy at Kmart, I looked on eBay and got the four-star lights for $ 39," he said.

"I also went to The Reject store, where I bought glitter hats, feather boas and bow ties for the photo booth."

Ms. Robertson said that most of the items she bought were from Kmart so she could buy a variety of items at an affordable price.

Ms. Robertson said that most of the items she bought were from Kmart so she could buy a variety of items at an affordable price.

Ms. Robertson said that most of the items she bought were from Kmart so she could buy a variety of items at an affordable price.

"For the two items I could not buy at Kmart, I looked on eBay and got the four-star lights for $ 39," he said.

To help provide mimes for all the girls, Mrs. Robertson had some of her close friends line up to help the night.

"We had a beauty salon, hairdresser and photo booth, and my friend Allison came and braided the girls' hair together with her daughter and her daughter's friend," she said.

"They also organized some fun balloon games and an" all about Molly "game to complete some time before the pizzas arrived at dinner.

"I am very grateful to my friends who gave their time to come and make the night so memorable."

She started with the purchase of six tipi tents for $ 150, six air beds for $ 108 and six tight sheets and fluffy blankets for $ 150.

She started with the purchase of six tipi tents for $ 150, six air beds for $ 108 and six tight sheets and fluffy blankets for $ 150.

She started with the purchase of six tipi tents for $ 150, six air beds for $ 108 and six tight sheets and fluffy blankets for $ 150.

It took the family two hours a day to lift all the tents and beds and Mrs. Robertson said that they are lucky to live in a house that has a lot of space for these kinds of parties.

She said that the children loved the staging and they laughed late at night.

"Everyone was lying in their tents and watching movies at the end of the night and when morning came, they all had breakfast in the tipi with their trays," he said.

"My daughter loved it and slept in her store the next night, I have reserved a space for my daughter, and I am sure that in any opportunity she has, she will continue using it for future dreams with friends".

One source of entertainment was a photo booth with accessories, which returned Ms. Robertson $ 20

One source of entertainment was a photo booth with accessories, which returned Ms. Robertson $ 20

One source of entertainment was a photo booth with accessories, which returned Ms. Robertson $ 20

Adopt a puppy party: $ 200

Mother of one, Helen Haynes-Phillips, 47, works as a nanny and during the week and on weekends and school holidays runs her Petite Pamper Parlor store.

The local Sutherland Shire has a place where it organizes fun parties for other children.

"I try to make fun school parties that are a little different from the norm," he told FEMAIL.

"I love planning and setting them up, I'm a bit of a perfectionist and going overboard, but I love seeing the reaction when I do it."

Mother of one, Helen Haynes-Phillips, 47, works as a nanny and during the week and on weekends and school holidays runs her Petite Pamper Parlor store

Mother of one, Helen Haynes-Phillips, 47, works as a nanny and during the week and on weekends and school holidays runs her Petite Pamper Parlor store

Mother of one, Helen Haynes-Phillips, 47, works as a nanny and during the week and on weekends and school holidays runs her Petite Pamper Parlor store

Ms. Haynes-Phillips was also inspired by the images she had seen on Pinterest and decided to throw a "adopt a puppy" party.

The entire party cost him $ 200, since everything was purchased at Kmart or The Reject Shop.

"This took a few weeks to plan and two nights after work to set up, I pointed to 15 places at the party," he said.

"It ran out instantly, so I could have done two parties, but unfortunately I had cleaned the shelves of Kmart's puppies."

The entire party cost him $ 200, since everything was purchased at Kmart or The Reject Shop.

The entire party cost him $ 200, since everything was purchased at Kmart or The Reject Shop.

The entire party cost him $ 200, since everything was purchased at Kmart or The Reject Shop.

"This took a few weeks to plan and two nights after work to set up, I pointed to 15 places at the party," he said.

Breakdown of costs

– Puppies – $ 5 each

– fake grass – $ 30

– Brushes for dogs – $ 9

– Bowls for dogs – $ 40

– Take home bags – $ 15

– Assorted snacks – $ 15

Total = $ 200

The puppies only cost $ 5 each and each guest could take one home at the end of the day.

"They chose a number from a boat and that number coincided with the puppy they would adopt," explained Ms. Haynes-Phillips.

"Once everyone had their puppy, they chose a name and then completed an adoption form."

The party lasted three and a half hours in total and when the girls arrived their nails were painted, their hair was braided and bright makeup applied.

They made necklaces of pipe cleaners and pearls of letters, as well as a strap for their puppies.

"They chose a number from a boat and that number coincided with the puppy they would adopt," explained Ms. Haynes-Phillips.

The puppies only cost $ 5 each and each guest could take one home at the end of the day

The puppies only cost $ 5 each and each guest could take one home at the end of the day

The puppies only cost $ 5 each and each guest could take one home at the end of the day

The puppies only cost $ 5 each and each guest could take one home at the end of the day

The puppies only cost $ 5 each and each guest could take one home at the end of the day

The party lasted three and a half hours in total and when the girls arrived their nails were painted, their hair was braided and bright makeup applied.

The party lasted three and a half hours in total and when the girls arrived their nails were painted, their hair was braided and bright makeup applied.

The party lasted three and a half hours in total and when the girls arrived their nails were painted, their hair was braided and bright makeup applied.

The girls also made a necklace for themselves.

"They grazed their puppy in the mimes section of the puppy and decorated a bag to take the puppy home," he said.

& # 39; Touch & # 39; musical claws, & # 39; Paws & # 39; the package and we passed the queue to the dog & # 39;.

There were also fun themed sandwiches for puppies that were served in dog bowls, keeping the theme.

"They grazed their puppy in the mimes section of the puppy and decorated a bag to take the puppy home," he said.

The adjoining cafeteria, Hoe Brewed, offered hot food and smoothies.

"To end the party, we had a real puppy that came to visit, which was my dog ​​Peaches the Cavoodle," said Mrs. Haynes-Phillips.

"The girls went crazy for the puppies and making necklaces was also a success."

Each guest paid $ 45 each to attend, which included everything, as well as the hot lunch.

"To end the party, we had a real puppy that came to visit, which was my dog ​​Peaches the Cavoodle," said Mrs. Haynes-Phillips.

Mermaid Party: $ 175

Another party that Mrs. Haynes-Phillips celebrated was a siren party, which was a concept and price similar to $ 175.

It took two weeks to organize the event, in which the girls made a mermaid change with mermaid curls, bright makeup and nail painting.

"All the girls came and put on the siren tails that my mother had made," he said.

"Then they had a mermaid makeover, which featured beautiful nails, gorgeous shine curls with a starfish hair clip and mermaid glitter makeup."

Another party that Mrs. Haynes-Phillips celebrated was a siren party, which was a concept and price similar to $ 175.

Another party that Mrs. Haynes-Phillips celebrated was a siren party, which was a concept and price similar to $ 175.

Another party that Mrs. Haynes-Phillips celebrated was a siren party, which was a concept and price similar to $ 175.

Breakdown of costs

– Table and glue net – $ 35

– Aloha lightweight casing – $ 9

– Silver clam shells x 2 – $ 7

– Starfish Clips – $ 10

– Bowls and cups – $ 6

– Pink word board – $ 8

– Shells on the table – $ 4

– Glitter blue gelatin and cups – $ 11

– Back fall – $ 9

– Material for table and tails – $ 45

– Wooden pegs for dolls x2 – $ 4

– Wool for hair – $ 4

– Additional lollies- $ 4

– Siren lip balm 5pk x 2 – $ 4

– Sirena purpurina x 10 – $ 5

– Mermaid Scale Makeup – $ 24

Total = $ 189

The girls who attended also played musical shells, passed the carapace and the dancing sirens.

Later, they were able to make their own mermaid doll with wooden Spotlight pegs.

"The rag dolls were a success and the blue glitter gelatin with fish on top was very popular," he said.

"I think he almost spent $ 200, which included food."

Ms. Haynes-Phillips said she bought mostly at Kmart for all items, but she bought things that she could not find there from The Reject Shop.

Again the hot lunch was provided by the Hoe Brewed coffee shop next door.

"All the girls took home a mermaid lip balm, which I bought at Kmart for $ 4 for a pack of two," he said.

"If they did not want that, they would take home a glass bottle with mermaid purples."

The girls who attended also played musical shells, passed the shell and danced mermaids

The girls who attended also played musical shells, passed the shell and danced mermaids

The girls who attended also played musical shells, passed the shell and danced mermaids

Ms. Haynes-Phillips said that she bought mostly at Kmart for all items, but she bought things that she could not find there in The Reject Shop.

Ms. Haynes-Phillips said that she bought mostly at Kmart for all items, but she bought things that she could not find there in The Reject Shop.

Ms. Haynes-Phillips said that she bought mostly at Kmart for all items, but she bought things that she could not find there in The Reject Shop.

Breakdown of costs

– Tipis – $ 25 each

– Floor cushions – $ 9.50 each

– 3 x pizza, garlic bread and drink – $ 28

– Ice cream – $ 9

– The candies were already in the store

– DVD of a sale of JB Hi Fi – $ 6

Total = $ 146.50

Girls Night in Party – $ 146.50

For the night of the girls at the party that Mrs. Haynes-Phillips threw to the girls, they came in their pajamas for a night of luxury.

Upon arrival, they were invited to a manicure and foot spa experience in their special butterfly chairs.

During that time, they ate pizza delivered from Dominos and made their own ice cream creations using a variety of palettes and chocolate that were provided.

"Then it's time for the movie and the girls choose the DVD a week in advance," he said.

"They watched the movie while they relaxed in the tents, which I bought at Kmart."

Upon arrival they were invited to a manicure and foot spa experience in their special butterfly chairs

Upon arrival they were invited to a manicure and foot spa experience in their special butterfly chairs

Upon arrival they were invited to a manicure and foot spa experience in their special butterfly chairs

"They watched the movie while they relaxed in the tents, which I bought at Kmart," he said.

(function() {
var _fbq = window._fbq || (window._fbq = []);
if (!_fbq.loaded) {
var fbds = document.createElement(‘script’);
fbds.async = true;
fbds.src = “http://connect.facebook.net/en_US/fbds.js”;
var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0];
s.parentNode.insertBefore(fbds, s);
_fbq.loaded = true;
}
_fbq.push([‘addPixelId’, ‘1401367413466420’]);
})();
window._fbq = window._fbq || [];
window._fbq.push([“track”, “PixelInitialized”, {}]);
https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js .