Tokyo Olympics: Rider Andrew Hoy becomes Australia’s oldest medalist EVER at age 62

ATHLETICS

Women’s 1500m Round 1 – Linden Hall – Advance to Semifinals, Jessica Hull – Advance to Semifinals, Georgia Griffith – Eliminated

Women’s 200m round 1 – Riley Day – through to semifinals

Women’s Pole Vault Qualifying Round – Nina Kennedy, Elizaveta Parnova – Both Eliminated

Men’s 400m Semifinal – Steve Solomon – Eliminated

Women’s 200m Semifinal – Riley Day – Eliminated

SHOOT

Men’s 25m Rapid Fire Pistol Qualifier – Sergei Evglevski – 17th (eliminated)

Men’s 50m Rifle 3 Position Qualifier – Dane Sampson – 27th (eliminated), Jack Rossiter – 29th (eliminated)

CANOE SPRINT

Kayak Single Men 1000m – Thomas Green, Jean van der Westhuyzen – both through to semi-finals

Women’s Double 500m Kayak – Jamie Roberts and Jo Brigden-Jones, Aly Bull and Alyce Wood – both advance to semi-finals

HOCKEY

Women’s quarter-finals – Australia lost 1-0 to India

THE SAILING

All sailing postponed to Tuesday due to lack of wind

TO DIVE

Men’s 3m Preliminary Round – Shixin Li – 27th (eliminated)

TRACK BIKES

Women’s Team Pursuit Qualifier (Ashlee Ankudinoff, Georgia Baker, Annette Edmonson, Alexandra Manly, Maeve Plouffe) – 7th fastest in qualifying, advance to first round v New Zealand

Men’s Team Pursuit Qualifier (Leigh Howard, Kelland O’Brien, Luke Plapp, Alexander Porter, Sam Welsford) 5th fastest in qualifying, advance to first round v Switzerland

RIDER

Eventing Individual and Team Finals: Team – Australia (Andrew Hoy, Shane Rose, Kevin McNabb), Individual – Andrew Hoy – 3rd, Shane Rose -10th, Kevin McNabb – 14th

ARTISTIC SWIMMING

Duet Free Routine Preliminary – Emily Rogers and Amie Thompson – 21st

WEIGHTLIFT

Women +87 kg – Charisma Amoe-Tarrant – 6th

WATER POLO

Men’s preliminary rounds; Group A – Australia bt Kazakhstan 15-7

AMERICAN FOOTBALL

Women’s semi-final – Australia lost 1-0 to Sweden

BASKETBALL

Women’s Group C Preliminary Rounds – Australia defeated Puerto Rico 96-69

.