An experienced couple has revealed how you can make 18 of Australia & # 39; s most beloved cheese and bacon sandwiches for less than half the price of the store-bought versions (the finished rolls shown)

& # 39; It is so much cheaper to make them! & # 39; Savvy mom reveals how you can bake 18 cheese and bacon sandwiches in your home kitchen for just $ 6

  • The parents of Foodblogger Scruff and Steph have made a simpler version of the roles
  • Coles and Woolworths sell a four-pack for $ 3.50 but the pair can earn 18 for $ 6
  • Instead of the long recipe list of supermarkets, they use only nine ingredients
  • The couple advises to use a lot of cheese to ensure that the sandwiches stick together

A smart mom has revealed how you can make 18 of Australia & # 39; s most beloved cheese and bacon sandwiches for less than half the price of the store-bought versions.

The snack currently costs $ 3.50 for a four-pack of Coles and Woolworths, but a couple has found that they have a less & # 39; academic & # 39; can make a version.

Parents & # 39; Scruff and Steph & # 39; revealed on their website that they only spend 38 cents per roll with a recipe for sweet milk instead of traditional white bread.

An experienced couple has revealed how you can make 18 of Australia & # 39; s most beloved cheese and bacon sandwiches for less than half the price of the store-bought versions (the finished rolls shown)

An experienced couple has revealed how you can make 18 of Australia & # 39; s most beloved cheese and bacon sandwiches for less than half the price of the store-bought versions (the finished rolls shown)

& # 39; I've always wanted to make cheese and bacon sandwiches at home, but I never got around to it & # 39 ;, Scruff wrote on the blog.

& # 39; That was until the day I was curious about what they put in and read the ingredient list on the package. & # 39;

The ingredients that go into the cheese and bacon sandwiches of the couple

Baker's flour

Milk powder

Sugar

Full Milk

Unsalted butter

Dried yeast

Bacon

Mozzarella cheese

Egg

After looking at the surprisingly complex amount of food products that go into the simple sandwiches, Scruff said he wanted to replicate them using more basic ingredients.

While Coles & # 39; recipe list for the bakery's favorite contains words such as dextrose, iodized salt and yellow pea flour, food bloggers use only nine basic ingredients.

To make 18 rolls, the chefs roll their own dough before mixing it with milk and butter, let it rise and then bake for 25 minutes.

Scruff and Steph also shared their best tricks to ensure that the end product is as close to the supermarket equivalent as possible.

The couple said that using enough cheese on each sandwich would ensure that they all come together in the oven and create the distinctive fused look.

And they also recommend leaving the sandwiches on a cooling rack after baking so that they do not get too moist.

The couple revealed the cost-efficient hack on their website and made it clear exactly how much it cost them to make a dozen and a half rolls.

The snack currently costs $ 3.50 for a four-pack of Coles and Woolworths, but a couple has found that they have a less & # 39; academic & # 39; being able to make a version (photo)

The snack currently costs $ 3.50 for a four-pack of Coles and Woolworths, but a couple has found that they have a less & # 39; academic & # 39; being able to make a version (photo)

The snack currently costs $ 3.50 for a four-pack of Coles and Woolworths, but a couple has found that they have a less & # 39; academic & # 39; being able to make a version (photo)

On their website, parents revealed & # 39; Scruff and Steph & # 39; that they only spend 38 cents per roll with a recipe for sweet milk instead of traditional white bread

On their website, parents revealed & # 39; Scruff and Steph & # 39; that they only spend 38 cents per roll with a recipe for sweet milk instead of traditional white bread

On their website, parents revealed & # 39; Scruff and Steph & # 39; that they only spend 38 cents per roll with a recipe for sweet milk instead of traditional white bread

The couple said that using enough cheese on each sandwich would ensure that they all come together in the oven and create the distinctive fused look

The couple said that using enough cheese on each sandwich would ensure that they all come together in the oven and create the distinctive fused look

The couple said that using enough cheese on each sandwich would ensure that they all come together in the oven and create the distinctive fused look

The total Coles and Woolworths store cost $ 43.89, which was $ 6.91 per 18 rolls – or 38 cents per single roll.

Both supermarkets charge 88 cents per roll.

The full recipe can be read on their blog.

. (TagsToTranslate) Dailymail (t) femail