WhatsNew2Day
Latest News And Breaking Headlines

Mum makes the BEST pad Thai she’s ever eaten using a little-known $14.99 ‘must buy’ from Aldi

Foodies are excited about a new grocery store purchase after a mom made two delicious plates of chicken pad Thai using an Aldi meal box ($14.99).

The mother shared photos of the ingredients and final dish on Facebook and was delighted with the results of Aldi’s ‘make your own’ meal kit.

“Thought we’d try the Pad Thai in a box tonight,” she wrote below photos of the meal. ‘And it was so delicious!’

The mother revealed that although the portion size of the pack serves four people, it depends on the individual portion sizes.

Foodies rave about new grocery store purchase after mom made two delicious plates of chicken pad thai with an Aldi meal box ($14.99)

Foodies rave about new grocery store purchase after mom made two delicious plates of chicken pad thai with an Aldi meal box ($14.99)

Many were impressed with the results of Aldi’s ready-made meal boxes.

“My husband and I just finished our tofu pad thai boxes for dinner,” one woman wrote. “It was absolutely delicious.”

“Our family ate the meal box for the first time last night,” said another. ‘The portions were huge. It fed the three of us on a little bit of leftovers.”

“I always have these for dinner — they’re so delicious.”

“This is honestly one of the easiest and quickest dinners I’ve ever made – perfect for meal prep and when you don’t have enough time during the week,” added another.

A mom shared photos of the ingredients and the final dish and raved about the delicious meal she made

The kit costs $14.99 and comes with all the ingredients needed for four servings of pad thai

A mom shared photos of the ingredients and final dish on Facebook and raved about the results of Aldi’s ‘make your own’ meal kit

But several others were annoyed that they couldn’t get their hands on the meal in the first place.

“I couldn’t find these meals at our local store or the two closest.” one man shared.

He added: “So many people have shared them and they look amazing!”

“Last time I was there I tried to look for the pad thai and the burgers, but couldn’t find them either.”

Hundreds were impressed by the results of Aldi's ready-to-eat meal boxes with chicken pad thai

Hundreds were impressed by the results of Aldi’s ready-to-eat meal boxes with chicken pad thai

But the pad thai is not the only meal set that is in high demand.

Another mom shared photos of her TexMex burgers on Facebook, revealing that Aldi’s “make your own” meal kit was worth it.

“Loved this and couldn’t wait to try it, it was delicious,” she wrote.

The meal kit usually costs $14.99, but many moms revealed they could often pick them up on sale for $10.

“They’re much better than some meal boxes I’ve paid a fortune for,” one woman wrote.

Foodies Lost After Mom Made Two Perfect Beef Burgers For Just $10, Using A Grocery Meal Box

Foodies Lost After Mom Made Two Perfect Beef Burgers For Just $10, Using A Grocery Meal Box

The kits come with everything to make the meal, including the chips side

The kits come with everything to make the meal, including the chips side

Others revealed how they managed to get more than two servings out of the box — so they could feed the whole family.

“I also made them tonight and used the cheese sauce to make a quick mac and cheese because my toddler didn’t like burgers,” one mom said.

“So we ended up getting four full servings of food out of it by adding 40 cents worth of pasta.”

Another mom said she made the steaks a little smaller so her son could have some too.

Others said they weren’t sold on the liquid cheese that came with the package — so put plain slices of cheese on their burgers instead.

“I thought the same thing, but it turned out to be great – we also dipped our chips in it.

The moms were overjoyed to be able to pick the $14.99 kits for just $10 and said they were awesome

The moms were overjoyed to be able to pick the $14.99 kits for just $10 and said they were awesome

Others complained that the $14.99 and even $10 price tag was “too expensive.”

“I think Aldi will be a lot more expensive, I wouldn’t pay that much for two burgers,” says one woman.

“For that amount you could buy the ingredients and serve four of them,” complained another.

The box contains the chips, coleslaw, meat, cheese and sandwiches, according to the mother who posted the photo online.

“It has everything you need to prepare the meal, it’s a bargain,” she said.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More