WhatsNew2Day
Latest News And Breaking Headlines

Mother-of-16 Jeni Bonell from Australia’s largest family offers a glimpse into her epic messages

Australia’s supermum-of-16, Jeni Bonell, has given a glimpse into what it’s really like to do a grocery store to feed her growing family.

The mother of Queensland – whose children are between 29 and four years old – goes shopping en masse to stock up on pantry staples at least twice a week.

“Let me explain how I do my shopping … I don’t just shop for the food for that week. I actually have stock, “she said in her new one YouTube video.

To keep her costs low every week, the 49-year-old mother said she buys homebrand ingredients, has half the price in stock, and buys meat and fresh produce in bulk.

“So I tend to buy everything we need to prepare meals that week to add to our needs or if I have something that I think is for a special or half price or it’s a great bargain, then I will buy that product and we will save it, “she said.

Australia's supermum-of-16, Jeni Bonell, has given a glimpse into what it really is to do a grocery store to feed her growing family (photo Mrs. Bonell in one of her many stores)

Australia’s supermum-of-16 Jeni Bonell has given a glimpse into what it is like to do a grocery store to feed her growing family (photo Mrs. Bonell in one of her many stores)

The mother of Queensland - whose children are between 29 and four years old - goes to a huge store at least twice a week to store stock of staples

The mother of Queensland - whose children are between 29 and four years old - goes to a huge store at least twice a week to store stock of staples

The mother of Queensland – whose children are between 29 and four years old – goes to a huge store at least twice a week to stock up on pantry supplies

What’s in Bonell’s weekly shopping cart?

  • 4 kg of potatoes
  • 2 kg of carrots
  • 2 kg of Royal Gala apples
  • 500 g white cup of mushrooms
  • 2 bags of grapes
  • Salad set in Thai style
  • Crispy noodles coleslaw kit
  • 400 g green beans
  • 1.5 kg of homebrand spaghetti
  • 700 g of pasta sauce with homebrand
  • 3 x 12 white dinner rolls
  • 3 x cheese and back rolls
  • 4 cans of corn kernels
  • 2 cans of apricot nectar
  • 500 g peanut butter from our own home
  • Leg of ham less than 1 kg
  • 2 x 250 g ham with champagne leg
  • 2 x 80 g roast beef
  • 10L of water
  • 4 slices of homebrand bread of 700 g
  • 24 rolls of toilet paper
  • 18 hot dog sandwiches
  • Vegemite 280 g
  • 6 bottles of 3L milk
  • 125 g Salmon and lobster spread
  • 245 g homemade cream cheese
  • 250 g mustard of homebrand
  • 120 g homebrand roast meat gravy
  • Nescafe instant cappuccino
  • Nescafe instant latte
  • 500 g light tasty grated cheese
  • 250 g Parmesan cheese from Mil Lel
  • 2 kg homebrand vanilla yogurt
  • 600 ml of thickened cream
  • 3 x 12-pack Yoplait yogurt
  • 12-pack Paul chocolate mousse
  • 6 x dozens of cage-free eggs
  • 3 x Ritz dips
  • 1 kg of bacon
  • 4 x breakfast cereals with homebrand
  • 2 x Uncle Tobys breakfast cereals
  • 3 x bottles of homebrand lemonade
  • 24-pack Anzac cookies
  • 750 ml homebrand canola oil
  • 400 g domestic fuel oil canola oil spray
  • 4 x 1L warm from Cottee

“We have bought certain ingredients for certain meals that we are going to make this week – and the rest is basically just filling the cupboards again to fit into the pantry.”

Although she came home after filling two shopping carts to the brim, Mrs. Bonell said that the supply would last only half the week for the whole family.

And so she would have to return to the supermarket in a few days to buy fresh produce such as fruit, vegetables, meat and milk.

But during her last shopping, she bought four kilos of potatoes, two kilos of carrots and 30 pieces of chicken.

Their weekly dinner menu includes spaghetti, apricot chicken and hot dogs.

To make spaghetti for her family’s dinner, Bonell said she buys 1.5 pounds of homebrand spaghetti. For the sauce, she cooks 1.5 kilos of lean ground beef with 700 grams of homebrand pasta sauce, which she would cook with 500 grams of mushrooms.

Although she came home after filling two shopping carts to the brim, Bonell said that the stock would go on for the whole family half the week

Although she came home after filling two shopping carts to the brim, Bonell said that the stock would go on for the whole family half the week

Although she came home after filling two shopping carts to the brim, Bonell said that the stock would go on for the whole family half the week

Normally the family drinks 50 liters of milk a week, but Bonell said this week that they will drink 12 bottles of three liters of milk - so about 36 liters on

Normally the family drinks 50 liters of milk a week, but Bonell said this week that they will drink 12 bottles of three liters of milk - so about 36 liters on

Normally the family drinks 50 liters of milk a week, but Bonell said this week that they will drink 12 bottles of three liters of milk – so about 36 liters on

To prepare school lunch boxes for her children, she packed two kilos of apples, two bags of grapes, bananas, cheese and bacon rolls, and 12 packs of raisins.

Normally the family drinks 50 liters of milk a week, but Bonell said they are trying to reduce dairy.

‘We try to get milk back a bit, just for the budget [I bought] six three-liter bottles, and we’re trying to make ends meet with just 12 three-liter bottles a week, “she said. This means that the family currently drinks 36 liters of milk per week.

The mother said that buying a kilo of bacon was cheaper because she can divide it up for meals herself.

“It will take a little time to cut it into dice, but you can certainly save some money by buying it completely and not just in cubes,” she said.

And as with any store, Mrs. Bonell said she always comes back with toilet paper, in which she bought 24 rolls.

With eggs, she usually buys six dozens of cage-free eggs that last less than a week

With eggs, she usually buys six dozens of cage-free eggs that last less than a week

With eggs, she usually buys six dozens of cage-free eggs that last less than a week

She always buys cheap cuts of meat, such as 30 pieces of chicken and 1.5 kg of minced beef

She always buys cheap cuts of meat, such as 30 pieces of chicken and 1.5 kg of minced beef

She always buys cheap cuts of meat, such as 30 pieces of chicken and 1.5 kg of minced beef

She also stored mayonnaise and ranch salad dressing.

“It’s good to have other dressings on hand too, because if people don’t like the dressings in the bag salads, you can do something about it,” she said.

Mrs. Bonell also bought three boxes of Veet wax strips for half the price.

‘When you find a product that you use for half the price, it is a bargain to miss. So I bought three boxes for half the price and they can be stored and used as needed, “she said.

‘So that’s the way you save money – by looking for sales and creating as much inventory as possible. There is a lot to be said about storing products, especially products that can be stored away – you can certainly save a lot of money that way. “

The total cost of her shopping came to $ 451.48 for a family of 18 people – an average of $ 25.08 per person for half a week.

“Not bad, filled two trolleys worth … now the nice work, let’s put it away,” she said.

.