Advertisements
A budget-conscious mother of two has shown why you should shop at all major supermarkets to get the cheapest groceries (photo: Mrs. Collier's last supermarket store with products from all supermarkets)

A budget conscious mother of two has shown why you should shop at all major supermarkets to get the cheapest groceries.

Advertisements

Cam Collier, 36, from Toowoomba in Queensland visited Aldi, Coles and Woolworths to find out which supermarket was the cheapest.

She then took note of the cost of each product from each store and visited all three supermarkets again to purchase the cheapest items she had found.

& # 39; I noticed that prices at Aldi were rising, so I wanted to see what the cheapest supermarket is for our groceries – Coles, Woolworths, Aldi or a combination of the three, & # 39; Mrs. Collier told FEMAIL.

Although Aldi was still the cheapest store, Mrs. Collier said that a combination of Aldi, Coles and Woolworths led to the best overall store.

A budget-conscious mother of two has shown why you should shop at all major supermarkets to get the cheapest groceries (photo: Mrs. Collier's last supermarket store with products from all supermarkets)

A budget-conscious mother of two has shown why you should shop at all major supermarkets to get the cheapest groceries (photo: Mrs. Collier's last supermarket store with products from all supermarkets)

Cam Collier (photo), 36, from Queensland visited Aldi, Coles and Woolworths to find out which supermarket was the cheapest
Advertisements

Cam Collier (photo), 36, from Queensland visited Aldi, Coles and Woolworths to find out which supermarket was the cheapest

Cam Collier (photo), 36, from Queensland visited Aldi, Coles and Woolworths to find out which supermarket was the cheapest

After visiting the three supermarkets, Mrs. Collier said she found out why time and research lead to money saving.

& # 39; When I visited a combination of stores, the total bill came to $ 217.82 & # 39 ;, she told FEMAIL.

& # 39; The total of Aldi was $ 230.53, while Coles was $ 245.49 and Woolworths $ 262.39. & # 39;

Mrs. Collier said that she had bought the cheapest item she could find, and where the cheapest store didn't have the item, she then bought the next cheapest item.

& # 39; To perform the experiment, I first sat down and made a meal plan for the week, drawing up our required shopping list around that meal plan, & # 39; she said.

Advertisements

The budget-conscious mother then said she had calculated the required quantities using an Excel spreadsheet and used Coles and Woolworths online to find the & # 39; best and lowest current price for each item & # 39; to get.

She found the total of Aldi $ 230.53 (photo)

She found the total of Aldi $ 230.53 (photo)

Woolworths costs $ 262.39 (photo)

Woolworths costs $ 262.39 (photo)

She found the total of Aldi $ 230.53 (left), while Woolworths cost $ 262.39 (right). Mrs. Collier did not buy the items four times, but instead made an Excel spreadsheet and only bought the cheapest items

What did each of the supermarket stores cost?

* ALDI: $ 230.53

Advertisements

* COAL: $ 245.49

* WOOLWORTHS: $ 262.39

* COMBINATION: $ 217.82

Where possible, she calculated the cost per unit – whether it was per gram, liter, or kilogram – and then said she multiplied the price per unit by the amount she needed.

& # 39; This gave me a perfect equivalent (in weight) for the amount of product we needed for the shopping list, & # 39; said Mrs. Collier.

Advertisements

Following the Coles and Woolworths comparisons, the 36-year-old then said she brought her spreadsheet to Aldi, where she checked prices and marked the cheapest item.

& # 39; Finally I went to all three stores and bought the cheapest item from each store & # 39 ;, she said.

A Coles store would have given the mother-of-two $ 245.49 (photo)

A Coles store would have given the mother-of-two $ 245.49 (photo)

A combination costs $ 217.82 (photo)

A combination costs $ 217.82 (photo)

A Coles store would have reduced the mother-of-two to $ 245.49 (left), while a combination cost $ 217.82 (right)

Advertisements

When Mrs. Collier came home, she entered all the information in her spreadsheet.

After cracking the numbers, she said she found Aldi to be the cheapest for most fruits and vegetables such as spinach, bananas and mushrooms, but the other supermarkets worked better for other items.

& # 39; It was a major effort to complete the three comparisons, but if your time is short and the money is low, the combined store might be the best for you, & # 39; helps Mrs. Collier.

& # 39; On the other hand, if you have a lot of money and have little time, Coles might be a better option, because Aldi doesn't have everything in stock and you don't want to waste your time going to multiple stores if you don't have much time. & # 39;

Mrs. Collier also revealed her best grocery shopping tips, including meal planning and & # 39; night shopping for the best bargains (photo: her trek from all supermarkets)

Mrs. Collier also revealed her best grocery shopping tips, including meal planning and & # 39; night shopping for the best bargains (photo: her trek from all supermarkets)

Mrs. Collier also revealed her best grocery shopping tips, including meal planning and & # 39; night shopping for the best bargains (photo: her trek from all supermarkets)

Mrs. Collier also unveiled her best grocery shopping tips, including planning meals, organizing and being consistent.

& # 39; Know what you will eat every week and write it down, as well as the recipes, & # 39; she said.

What are Mrs Collier's supermarket secrets?

* MEAL PLAN: Know what you will eat every week and write it down, as well as the recipes.

* ORGANIZED: Mrs. Collier has a shopping list template with all the groceries that she and her family regularly use.

Advertisements

* THINK OF SPECIALS: Consider whether you would have purchased a special price for half the price before you actually buy it. Compare with other brands.

* BE A CONSISTENT: Find a system that works for you and stick to it.

* KEEP AN EYE IN YOUR STORE: The cheapest time to shop is often & # 39; night, when there are write-offs, but this varies – so keep an eye on things.

& # 39; I have a shopping list template with all the food and groceries we use regularly. Every week I print my list and compare the stock at home with my list. & # 39;

Although you may think that half-price specials are the best value, Mrs. Collier said you shouldn't buy these blindly at Woolworths and Coles.

Advertisements

& # 39; Some people buy products that they don't even use because they are half price, & # 39; she said.

& # 39; If you do not buy them at all, you save 100 percent. Also, the cheaper brand is sometimes still cheaper than the articles for half the price – so check it again. & # 39;

Finally, the mother of two said you should be consistent and & # 39; find a system that works for you and stick to it & # 39 ;.

& # 39; Once you have a system, it becomes easier over time and becomes automatic, & # 39; she said.

Mrs. Collier said that she would often go grocery shopping in the evenings, as this is usually the case with most write-downs.

Advertisements

& # 39; I also keep an eye on the promotion path in Coles and Woolies, because there are still articles on it at the end & & # 39 ;, she said.

To read more from Mrs. Collier, you can visit her website Cheap As * Mum here. All prices below are stated on the day that Mrs. Collier visited each supermarket.

MESSAGE LIST

Apples (550 g)

Bananas (1 kg)

Tomatoes (1 kg)

Carrots (5 kg)

Spinach 300 g)

Cucumber (one)

Mushrooms (500 g)

Milk (2L)

Cheese (1 kg)

Eggs (12)

Zucchini (750 g)

Cabbage (one)

Vanilla yogurt (1 kg)

Mango yogurt (1 kg)

Steak (550 g)

Pine nuts (150 g)

Green tea (package)

Edamame (800 g)

Toilet roll (12 rolls)

Weet-Bix (1.12 kg)

White bread (one)

Cereal bread (one)

Raisins (1 kg)

Tin fruit (825g)

Promite (290 g)

Honey (700 g)

Pears (2 kg)

Tuna small (95 g)

Tuna large (425g)

Pistachio nuts (600 g)

Mixed nuts (750 g)

Frozen Potato chips straight (1 kg)

Frozen Potato Chips Crinkle (1kg)

Noodles (five pack)

Jelly normal (85 g)

Jelly low sugar (2 pack)

Paper towel (three pack)

Cans of spaghetti (a can)

Black tea (package)

Body wash (1L)

Chocolate powder (800 g)

Rice crackers (100 g)

Cheese platter (four cheese)

Rice (1 kg)

Cocktail spring rolls (680 g)

Basil pesto (190 g)

Mango & # 39; s (four)

Sweet corn (500 g)

Egg fetucini (500 g)

Dog food (2.4 kg)

Long service life of milk (4L)

Long lifespan of whole milk (4L)

Chicken salt (one)

M&MS (160 g)

Cinnamon (55 g)

Sweet Potato (1.3 kg)

Fresh milk (2L)

ALDI

$ 1.93

$ 3.49

$ 4.50

$ 8.55

$ 3.99

$ 2.29

$ 3.99

$ 2.39

$ 7.49

$ 2.99

$ 3.74

$ 2.50

$ 3.00

$ 3.29

$ 8.24

$ 6.74

$ 3.98

$ 5.20

$ 3.65

$ 3.19

$ 1.29

$ 1.49

$ 3.99

$ 3.58

$ 4.45

$ 5.49

$ 7.38

$ 5.34 (six cans)

$ 2.59

$ 10.99

$ 5.98

$ 1.89

$ 1.89

$ 1.98

$ 3.16

$ 8.00

$ 2.99

$ 1.30

$ 1.79

$ 3.69

$ 7.98

$ 6.45

$ 8.50

$ 2.79

$ 3.29

$ 1.89

$ 4.99

$ 1.99

$ 3.69

$ 3.58

$ 3.78

$ 3.78

$ 1.99

$ 2.50

$ 1.60

$ 4.55

$ 2.39

TOTAL = $ 230.53

WOOLWORTHS

$ 1.54

$ 3.50

$ 4.50

$ 6.00

$ 5.10

$ 1.90

$ 5.00

$ 2.39

$ 7.70

$ 3.50

$ 4.43

$ 5.50

$ 4.00

$ 4.00

$ 13.20

$ 6.70

$ 4.40

$ 5.20

$ 3.65

$ 3.70

$ 1.30

$ 1.60

$ 3.99

$ 2.82

$ 4.45

$ 7.70

$ 5.60

$ 5.40

$ 2.60

$ 16.50

$ 10.70

$ 1.89

$ 1.89

$ 2.00

$ 3.60

$ 9.50

$ 2.15

$ 1.30

$ 1.90

$ 4.00

$ 5.98

$ 5.50

$ 8.50

$ 4.00

$ 4.76

$ 1.95

$ 6.00

$ 4.00

$ 6.00

$ 6.86

$ 4.00

$ 4.00

$ 2.50

$ 1.90

$ 2.05

$ 5.20

$ 2.39

TOTAL = $ 262.39

COLES

$ 1.93

$ 3.90

$ 4.90

$ 6.67

$ 4.80

$ 2.50

$ 5.50

$ 1.38

$ 7.70

$ 3.50

$ 4.43

$ 2.50

$ 3.50

$ 3.50

$ 8.83

$ 7.00

$ 6.00

$ 6.00

$ 3.67

$ 4.67

$ 1.30

$ 1.60

$ 4.40

$ 2.80

$ 4.45

$ 7.70

$ 5.50

$ 5.40

$ 2.60

$ 13.50

$ 6.00

$ 2.00

$ 2.00

$ 2.00

$ 3.60

$ 8.00

$ 2.63

$ 1.30

$ 1.90

$ 4.00

$ 6.00

$ 5.00

$ 10.50

$ 3.40

$ 4.71

$ 1.95

$ 5.50

$ 2.00

$ 4.75

$ 3.60

$ 4.00

$ 4.00

$ 2.50

$ 4.80

$ 1.60

$ 3.25

$ 2.39

TOTAL = 245.49

. (TagsToTranslate) Dailymail (t) femail