WhatsNew2Day
Latest News And Breaking Headlines

How to save money at Coles and Woolworths: Mum shares how to feed family of five for $100

As inflation and the cost of living rise in Australia, a mother of three has shared how she cuts her family’s grocery bill without sacrificing the size or taste of meals.

Lee Dias, of the south coast of New South Wales, has a thrifty budget to feed her family of five (she, her husband, their five-year-old daughter and one-year-old twins) and shares cheap standard meals by the thousands. Instagram.

The 38-year-old told FEMAIL that she allocates $160 a week for groceries, but often only spends $100. The average cost of groceries per week for a family of four in Australia is $192.

She always avoids grocery shopping from week to week, checks the pantry before going to the grocery store, and uses less meat.

Feeding a family of two adults and three children can be a challenge at times, but Mrs. Dias has a passion for food and shopping at many leading supermarkets for the best deals.

Lee Dias, of the south coast of New South Wales, is on a frugal budget to feed her family of five and shares cheap meals with thousands on Instagram

Lee Dias, of the south coast of New South Wales, is on a frugal budget to feed her family of five and shares cheap meals with thousands on Instagram

Ms. Dias prepares the family's weekly meals in advance using refrigerator planners (pictured).  The 38-year-old told FEMAIL she allocates $160 a week for groceries, but often spends $100

Ms. Dias prepares the family’s weekly meals in advance using refrigerator planners (pictured). The 38-year-old told FEMAIL she allocates $160 a week for groceries, but often spends $100

1. Don’t Shop Every Week

Mrs. Dias’ “biggest budget tip” is not to go to the supermarket every week and buy special items.

“Try to buy several items when they go on sale and keep a little stock at home to get you through until it goes back on sale,” she said.

“If something you use sells for half the price, buy some. It can take some time to build up stock, but doing a little every week helps build that stock pantry and freezer.”

Seven simple tricks to save money as the cost of living rises

1. Cut down on meal delivery services by walking to get takeout or meal prep and ditching the takeaway completely.

2. Instead of having multiple streaming services at once, subscribe and eat one service every three months.

3. Consider replacing more expensive fitness memberships with cheaper alternatives or free outdoor exercise.

4. Automatically transfer money to a savings account each month to pay off credit card bills before they accrue interest.

5. Find and download apps that complete and automatically transfer every transaction you make to a savings account.

6. Buy normal household items where they are cheaper, which can be found by searching the internet. For example, Chemist Warehouse sells cleaning products for much cheaper prices than supermarkets.

7. Vacation closer to home instead of paying fuel costs for a long trip.

2. Use less meat

Ms. Dias also chooses to use less meat to feed her family, which she believes is better for their health, budget and the environment.

“We like our food and we like meat, so we reduce the amount in every meal,” she said.

For example, instead of buying chicken thighs and cooking the whole package, she divides the quantity into smaller portions and freezes it for another date.

3. Try new recipes and prepare meals with similar ingredients

As the price of groceries skyrockets due to inflation, Ms. Dias suggests trying new recipes with similar ingredients.

“It reduces waste if you don’t need the whole package for one recipe, and it can cut the grocery bill by buying things in bulk,” she said.

The family enjoys Vietnamese style food including roasted vegetable couscous, topped with a spiced chicken thigh and lemon mayonnaise.

Feeding a family of two adults, one child and two twin babies can be a challenge at times, but Mrs. Dias has a passion for food and shopping at many leading supermarkets for the best deals

Feeding a family of two adults, one child and two twin babies can be a challenge at times, but Mrs. Dias has a passion for food and shopping at many leading supermarkets for the best deals

As her family expanded from three to five, Ms. Dias decided to become a stay-at-home mom, reducing her income to one paycheck.  Like thousands of other families, she is concerned about the rising cost of living

As her family expanded from three to five, Ms. Dias decided to become a stay-at-home mom, reducing her income to one paycheck. Like thousands of other families, she is concerned about the rising cost of living

How To Make Chicken Pad Thai For $10:

INGREDIENTS:

  • 1 Marion’s Kitchen Pad Thai Cooking Kit: $5 (these meal kits often go on sale, so it’s worth buying a few if they do, and keep some in the pantry)
  • 2 chicken thighs: $3
  • 2 eggs: $0.60
  • scallions: $0.50
  • 1/2 bag of bean sprouts: $1.10
  • lemon from our garden
  • pantry staples: olive oil, salted peanuts

METHOD:

1. Followed the instructions on the box. Added extra egg

2. To garnish bean sprouts and extra ground peanuts

Note: According to the meal packages, there are four people, but it is perfect for two adults and one child

Like thousands of other families, Ms. Dias is concerned about the rising cost of living.

As her family expanded from three to five, she decided to become a stay-at-home mom, reducing her income to one paycheck.

“The biggest blow to us lately has been rising mortgage payments, rising fuel prices and rising food prices,” she said.

“I’m increasingly reliant on the freezer and pantry stock, but if I do, it will slowly run out, without being able to buy the specials to keep it at a good sustainable level.

An Aldi report found that the average family spent $192.19 on its weekly groceries

An Aldi report found that the average family spent $192.19 on its weekly groceries

How to make pork loin with satay and rice:

$9.30 total for three and two servings of rice for the babies

INGREDIENTS:

  • 3 pork loin steaks: $4.94
  • 1 cup basmati rice: $0.50
  • 1 Lebanese Cucumber: $0.94
  • 1/4 bell pepper: $0.60
  • 1 onion: $0.45
  • 1 bag Maggi chicken satay: $1.75
  • 1 carrot: $0.12
  • coriander from our garden
  • pantry staples: olive oil, peanut butter, chicken stock cube, Bigg Seasoning Coconut, and Satay seasoning

METHOD:

1. Cook rice according to package instructions (I use the absorption method) with a stock cube added to the water

2. In a frying pan, over medium heat with a drizzle of olive oil, fry the pork loin steaks, seasoning with a little salt on each side. When they are cooked, let them rest on a plate.

3. In a measuring cup, place 2 tablespoons peanut butter, 3/4 cup boiling water and Maggi seasoning. Stir until the peanut butter has melted.

4. In a medium saucepan, drizzle some olive oil and cook the diced onion and diced bell pepper until soft. Then add the liquid mixture and put on low heat. Simmer until it thickens.

5. Divide the rice between plates, top with sliced ​​pork loin and sauce mix. Place the sliced ​​cucumber and grated carrot next to it.

6. Garnish with coriander and coconut and satay herbs.

“If it continues like this, I’ll have to explore other meal options and keep lowering the grocery bill to make ends meet.”

A report from Aldi recently found that nearly all (98 percent) Australian grocery stores have noticed an increase in the total cost of items such as petrol, groceries and household bills compared to previous years, with more than four in five (81 percent ) were concerned about the affordability of the cost of living in the coming year.

In fact, Aussies are most concerned about supermarket affordability (51 percent) after gasoline (59 percent).

Surprisingly, only one in 10 (9 percent) of Australians have switched supermarkets as a strategy to save money, despite statistics showing that shopping at multiple stores is the best way to save.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More