EIGHTEEN Family share their amazing shopping list

Australia's largest family has led its fans to a behind the scenes look at their grocery shopping trip (The Bonell's in the photo)

Australia's largest family has led fans to a behind-the-scenes look at their shopping trip.

Jeni and Ray Bonell have 16 children, so the Toowoomba-based tribe must carefully plan how they will spend their money each week in the aisles of the supermarket.

In a YouTube video titled The Groceries Cost What?! The down-to-earth family explains how an "inventory" store cost them $ 875.85.

Australia's largest family has led its fans to a behind the scenes look at their grocery shopping trip (The Bonell's in the photo)

Australia's largest family has led its fans to a behind the scenes look at their grocery shopping trip (The Bonell's in the photo)

"Sabrina and I have been in the store this morning and we have filled three trucks with food value," Jeni explained in the video.

"Our freezer is practically empty and we are supplying."

The ten minutes of show-and-tell of the products detailed some of the many lunchbox sandwiches and the essentials of the dinner that the family of 18 needs to survive.

There were eight packages of sausages with 22 in one package, eight packages of chicken breast for $ 9 per kilo and three servings of chops that would "only serve for one night".

The three kilos of minced meat would allow the family to create two different meals and the chicken nuggets, frankfurts, sliced ​​ham and steamed vegetables would work for other nights.

Jeni and Ray Bonell (pictured) have 16 children, so the Toowoomba-based tribe must carefully plan how they will spend their money each week in the aisles of the supermarket.

Jeni and Ray Bonell (pictured) have 16 children, so the Toowoomba-based tribe must carefully plan how they will spend their money each week in the aisles of the supermarket.

Jeni and Ray Bonell (pictured) have 16 children, so the Toowoomba-based tribe must carefully plan how they will spend their money each week in the aisles of the supermarket.

In a YouTube video titled The Groceries Cost What?! The down-to-earth family explains how an "inventory" store cost them $ 875.85

In a YouTube video titled The Groceries Cost What?! The down-to-earth family explains how an "inventory" store cost them $ 875.85

In a YouTube video titled The Groceries Cost What?! The down-to-earth family explains how an "inventory" store cost them $ 875.85

As for the sweetest items on the list, Jeni said they bought eight liters of ice cream, donuts and lamington fingers for afternoon tea and some cheesecakes for dessert on Sunday night.

Six bottles of three liters of milk and five loaves of bread "would not last all week", but were bought to keep up with the high demand in the family home.

Choc-Chip, Arnott & Shapes cookies and snack packages were ideal choices for school lunches, as well as cheese sticks, muesli bars and rice cakes.

But that does not mean that they will not devour their fair share of fruits and vegetables; with ten baskets of strawberries, a bag of sweet potatoes, mushrooms, a whole pumpkin, oranges, tomatoes, carrots and bananas also on the menu.

Choc-Chip, Arnott & Shapes cookies and snack packages were ideal choices for school lunches, as well as cheese bars, muesli bars and rice cakes

Choc-Chip, Arnott & Shapes cookies and snack packages were ideal choices for school lunches, as well as cheese bars, muesli bars and rice cakes

Choc-Chip, Arnott & Shapes cookies and snack packages were ideal choices for school lunches, as well as cheese bars, muesli bars and rice cakes

Jeni admits that whenever she sees something that they use in special she will buy that product in bulk

Jeni admits that whenever she sees something that they use in special she will buy that product in bulk

Jeni admits that whenever she sees something that they use in special she will buy that product in bulk

Jeni admits that whenever she sees something that they use in particular, she will buy that product in bulk.

In this case, she saw baked beans, spaghetti and cleaning wipes in the liquidation section, so she picked them up.

"We eat chocolate and drink soda a night of the week, so I keep a small amount of lemonade and Cadbury's," he explained.

"We eat chocolate and drink soda a night of the week, so I keep a small amount of lemonade and Cadbury's," he explained.

Five boxes of cereals, pretzels, decaffeinated coffee and even barbecue sauce were some of the staples you picked up on your trip.

Jeni finished the video by thanking & # 39; Sam & # 39; in the box of Coles for helping her with the incredible journey.

"Thank you for being so patient and helpful," he said.

.